بایگانی دسته: علف کش

کاربرد سم متام سدیم(واپام)در کشاورزی

سم متام سدیم یا بانام دیگر واپام

نام انگلیسی : Metam sodium
فرمول شیمیایی : C2H4NNaS2
نماتدکش تدخینی از گروه مونومتیل دی‌تیوکاربامات‌ها که علاوه بر نماتدها قارچ‌های خاکزاد مانند Fusarium، Pythium و Rhizoctonia و بعضی از حشرات خاکزی را نیز از بین می‌برد. همچنین از جوانه‌زنی بذر و رشد ریشه‌ی علف‌های هرز جلوگیری می‌کند.
طرز تاثیر : در خاک تبدیل به متیل ایزوتیو سیانات ( متیل خردل ) میشود و این گاز خواص افت کشی دارد .
ثبات : به حالت محلول مایع پایدار است . در خاک مرطوب تجزیه شده و در میان مواد دیگر به متیل ایزوتیو سیانات نیز تبدیل می شود .( در خاک به سرعت تبخیر میشود )
حلالیت : در آب ۲۰ درجه ۷۲۲ گرم در لیتر حل می شود . در اتانول و متانول به طور متوسط محلول است . تقریبا در تمام حلالهای دیگر آلی محلول است .
خورندگی : روی مس و برنج ایجاد خورندگی می کند .
نحوه اثر: متام سدیم، در خاک در اثر تجزیه اسید سیانیدریک ایجادمی کند که مهار کننده انتقال الکترون در سلول بوده و در تولید انرژی اختلال ایجاد می کند.
موارد مصرف در ایران:
 • نماتدهای ریشه‌گره‌ای در گیاهان گلخانه‌ای مانند گوجه‌فرنگی، فلفل و غیره.
 • علف‌های هرز خزانه توتون (گل جالیز، اویارسلام، انواع تاج خروس، سلمک، گاوپنبه، تاج‌ریزی)
موارد مصرف در سایر کشورها:
نماتدها در داوودی، میخک زینتی، گوجه فرنگی مزرعه‌ای، گیاهان زینتی، محصولات گلخانه‌ای، گوجه فرنگی‌های گلخانه‌ای، خاک‌های گلخانه‌ای، خاک‌های دارای پوشش، خاک‌های آزاد، حشرات خاکزی در داوودی، بیماری‌هایی با عوامل خاکزاد در داوودی، بذور علف هرز در داوودی.درکل کاربرد این افت کش برای ضد عفونی خاک بر علیه نماتد ها ، آفات ، حشرات خاکزی و قارچ های خاکزی پیش از کاشت بکار می رود .قبل از مصرف افت کش باید خاک تا عمق مورد نظر شخم خورده و به حالت پودر در آید .
راهنمای مصرف:
مراحل قبل از استفاده سم متام سدیم:
 1. زمان ضدعفونی ۱ تا ۲ ماه قبل از کشت در گلخانه و یک سال در میان، بسته به نوع خاک انجام گردد.
 2. در زمان سم‌پاشی نباید هیچ گیاهی در خاک باشد. تا زمانی که تست جوانه‌‌زنی روی محصولات صورت نگرفته نباید کاشته شوند.
 3. در گلخانه‌ها در محدوده دومتری محصولات کاشته شده نباید این سم به کار رود.
 4. قبل از شخم زدن باید خاک مرطوب گردد و در صورت لزوم آبیاری شود تا آب به عمق ۱۵ سانتیمتری نفوذ کند .
 5. در زمان مصرف خاک باید نرم و به حالت پودر باشد .
 6. زمان کاربرد را به گونه‌ای انتخاب کنید که دمای خاک به ۷ درجه سانتی‌گراد و ترجیحاً بالاتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد برسد.در هنگام مصرف نباید جریان باد شدید باشد و درجه حرارت خاک نیز بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد . هر گاه درجه خاک بیش از ۲۵ درجه باشد نباید در سطح خاک پاشیده شود.
 7. ۵۰ گرم در هر مترمربع خاک یا ۳۲ گرم در هر مترمکعب بذر قبل از کاشت در حرارت ۲۵ تا ۳۰ درجه، برای ضدعفونی خاک سنگین خزانه‌های گوجه فرنگی، فلفل و توتون با استفاده از پوششی پلاستیکی به مدت ۴۸ ساعت با نظارت کارشناس و حداقل ۲ ماه قبل از کاشت مصرف می‌شود.
توصیه ها :
 • اگر سطح خاک پس از سم پاشی با پلاستیک پوشانده شود نتیجه ی بهتری عاید خواهد شد . مقدار مصرف آن بسته به مورد و نحوه مصرف از ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ لیتر در هکتار از مایع ۳۲.۷ است که به تنهایی و یا با آب مصرف میشود.
 • برای کنترل نماتد ریشه‌گره‌ای در گلخانه ۱۴۵ گرم در مترمربع متام سدیم توصیه شده است. این مقدار را باید به نسبت حدود ۵% یا بیشتر با آب مخلوط کرده و استفاده نمود.
 • برای کنترل علف‌های هرز خزانه توتون ۱۲۰ میلی‌لیتر در هر مترمربع خزانه سه هفته قبل از کشت.
 • ضدعفونی خاک در سطح وسیع مقرون به صرفه نیست، لذا، کاربرد متام سدیم فقط در سطوح کوچک مانند گلخانه‌ها و خزانه‌ها توصیه می‌شود.
 • متام سدیم ممکن است بصورت مخلوط با خاک نیز به کار رود.
احتیاط‌های لازم:
 • متیل ایزوتیوسیانات که در اثر تجزیه متام سدیم حاصل می‌شود، به شدت موجب گیاه‌سوزی می‌شود، لذا، ضدعفونی خاک بسته به بافت خاک، باید یکی دو ماه قبل از کاشت صورت گیرد تا در این فاصله، مسمومیت خاک برطرف شود.
سازگاری با محصول : برای کلیه نباتات گیاهی سوزی دارد .
پادزهر و درمان : پوست ، چشم و مجاری تنفسی از تماس با آن محفوظ نگهداشته شود . در هنگام مصرف از دستکش استفاده کنید . پادزهر اختصاصی ندارد .
ملاحظات زیست محیطی:
 • میزان سمیت( LD50، LC50 ،EC50): LD50 برای پستانداران۱۸۰۰-۲۸۵ میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50 برای پرندگان۵۰۰۰-۵۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50 برای ماهی‌ها۲/۳۵- ۳/۰میلی‌گرم بر لیتر، EC50 برای دافنی ۳/۲ میلی‌گرم بر لیتر
 • حداقل برای مدت یک شبانه‌روز بعد از کاربرد متام سدیم باید از ورود افراد و احشام به محوطه مربوطه جلوگیری شود.
 • بعد از کاربرد سم باید چندین هفته اجازه دهید تا باقیمانده سم از خاک خارج شود. برای تهویه خاک و خروج سریع‌تر گاز می‌توان از چنگک استفاده کرد. زمان لازم برای خروج سم از خاک بسته به نوع خاک متفاوت است. برای خروج گاز‌های سمی از خاک‌های رسی و خاک‌های غنی از مواد آلی مدت زمان بیشتری لازم است.

سم علف کش ای پی تی سی-EPTC

ای پی تی سی علف کش انتخابی و سیستمیک از گروه تیوکاربامات‌ها است که از طریق کلئوپتیل و ریشه ها جذب و توسط آوند چوبی به برگ و ساقه منتقل می شود. ای پی تی سی در علف های هرز مصرف از رشد جوانه‌های انتهایی و سنتز اسیدهای چرب با زنجیره بسیار بلند جلوگیری کرده و سبب نابودی آنها می شود. از آنجا که ای‌پی‌تی‌سی ماده‌ای فرار است و روی علف های هرز تازه جوانه زده نیز اثر دارد، لازم است پیش از کاشت پاشیده و بلافاصله با خاک مخلوط گردد. ای‌پی‌تی‌سی را می توان مخلوط با آب آبیاری به خصوص آبیاری بارانی مصرف نمود.
نام عمومی: EPTC
درجه سمیت: LD50>2000mg/kg                      
فرمولاسیون شرکت گیاه: ۸۲% EC
علف کشی انتخابی، سیستمیک برای کنترل علف­های هرز یونجه، شبدر، اسپرس و ذرت
معرفی:EPTC
موارد مصرف:
یونجه، شبدر، اسپرس و ذرت.
نکات کاربردی:
    بذر علف هرز در حال جوانه زنی را از بین می­برد و مانع پیشرفت تشکیل جوانه می­شود.
ای­پی­تی­سی به غیر از کشت­های ذکر شده و علف­های هرز نامبرده توصیه نمیشود.
ملاحظات عمومی:
    جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.

 

 

سم علف کش اولتیما

اولتیما علف کشی است از گروه سولفونیل اوره که شامل دو علف کش نیکوسولفورون و ریم سولفورون است اولتیما از طریق ریشه و برگ جذب شده، به صورت سیستمیک در گیاه حرکت کرده و با جلوگیری از فعالیت استولاکتیک سنتتاز در مریستم ها رشد سلول های جوان را متوقف می سازد اولتیما به صورت انحصاری توسط شرکت گل سم گرگان تولید و جهت از بین بردن علف‌های هرز پهن برگ و نازک برگ ذرت درایران به ثبت رسیده است.
مقاله
عنوان:بررسی کارایی علف کش های جدید اولتیما (نیکوسولفورون+ریمسولفورون) در مقایسه با علف کش های رایج در مزارع ذرت دانه ای ایران
نویسنده: ثابتی پیمان,زند اسکندر,ویسی مژگان,ریوند محسن
مصرف متوالی علف کش های ثبت شده در کشور منجر به تغییر فلور علفهای هرز، عدم کنترل بعضی علفهای هرز با این علف کشها و بروز پدیده مقاومت در بین علف های هرز در کشور گردیده است. لذا معرفی و ثبت علف کشهای جدید با طیف علفکشی گسترده تر و نحوه تاثیر متفاوت یا خطر کمتر امری ضروری است. از این رو به منظور بررسی کارایی علف کش جدید اولتیما (نیکوسولفورون+ریم سولفورون) در مقایسه با علف کش های ثبت شده برای مزارع ذرت کشور شامل کروز (نیکوسولفورون)، اکوییپ (فورام سولفورون)، آترازین+ آلاکلر، ارادیکان (ای پی تی سی) و توفوردی آزمایشی در سال زراعی ۱۳۸۶ در قالب طرح بلوکهای کامل تصادفی در استان کرمانشاه به اجرا در آمد. در این آزمایش هر کرت آزمایشی به دو قسمت سمپاشی شده و سمپاشی نشده تقسیم شد و خصوصیاتی مانند درصد کاهش تعداد و وزن خشک علف های هرز به تفکیک گونه در قسمت سمپاشی شده نسبت به قسمت سمپاشی نشده، نمره دهی چشمی بر اساس روش EWRC، درصد افزایش عملکرد در قسمت سمپاشی شده نسبت به قسمت سمپاشی نشده و عملکرد دانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج نشان داد که از بین علف کش های جدید، دز ۱۷۵ گرم در هکتار از اولتیما (نیکوسولفورون+ ریم سولفورون) به عنوان یک علف کش دو منظوره با کارایی بهتر بر روی باریک برگ ها برای ثبت به عنوان علف کش جدید در مزارع ذرت قابل توصیه است.

کلید واژه: ذرت، علف های هرز، علف کش، اولتیما، نیکوسولفورون، ریم سولفورون

دانلود کامل مقالهPDF
دیگر مقاله مرتبط :
دستور العمل اجرایی مدیریت علف های هرز مزارع ذرت در ایران