بایگانی دسته: عناصر مورد نیاز گیاهان و گلهای زینتی

کود ارگانیک و کود زیستی چیست؟

کودها به دو دسته عمده: ارگانیک(طبیعی)و شیمیایی(مواد فراوری شده مصنوعی) تقسیم بندی میشوند:

 

کود طبیعی یا همان ارگانیکی چیست؟

کودهای طبیعی از مواد آلی تشکیل می یابند و میتواند مواد غیرآلی یعنی کانی ها را نیز داشته باشد مواد آلی حاصل تجزیه مواد قابل تجزیه و به اصطلاح پوسیدنی توسط میکروارگانیسم­های زنده در طبیعت هستند درکل حیات تمامی موجودات به وجود میکروارگانیسم­ها وابسته است.

 

آیا کود طبیعی همان کود ارگانیک است؟

در واقع نباید به اشتباه دو مفهوم طبیعی و ارگانیک را یک مفهوم در نظر گرفت. اما در حال حاضر، به هر کودی که از طریق شیمیایی تولید نشده باشد و طبیعی باشد، کود ارگانیک گفته می‌شود.

 

کود ارگانیک یا آلی، طبیعی بوده و متشکل از مواد آلی بر پایه کربن است که از مواد زنده و یا سابقاً زنده بدست آمده است که شامل: فضولات حیوانی، پسماندهای گیاهی و دیگر فرآورده‌های متعدد ارگانیسم‌های زنده موجود در طبیعت می‌شود.

 

کود معدنی چیست؟

کود معدنی، بطور طبیعی در سنگ‌های کانی خالص یافت می‌شود و شامل چند یا چندین ماده مغذی ضروری است. در روند تولید کود معدنی به آن اسید اضافه نمی‌شود. در واقع اگر کود معدنی با اسید آمیخته شود، در نتیجه مواد مغذی موجود در آن محلول در آب خواهند شد. با تعریف فوق به این نتیجه می رسیم که اگر این مواد بوسیله مواد دیگر و توسط انسان فراوری و آزاد شوند به نوعی به کود شیمیایی تبدیل میشوند

 

به چه کودهایی مصنوعی و یا شیمیایی گفته می‌شود؟

به کودهایی که در نتیجه فراوری در کارخانجات از مواد معدنی و یا دیگر مواد شیمیایی استخراج و تصفیه میشوند و ساختار شیمیایی دارند گفته میشود.

 

استفاده کودهای طبیعی برای گیاه بهتر است یا کود‌های شیمیایی؟

 

به واقع کودهای طبیعی برای هر گیاهی بهتر است اما انسان برای کشت طبیعی عمر کافی ندارد و تولید کود واقعا طبیعی خیلی زمانبر از کشت محصول مورد نیاز است.

 

برای تولید کود کاملا طبیعی شما نیاز به حداقل دوسال با امکانات گسترده ای دارید به زبان ساده برای یک باغچه چندمتری شما به یک مکان سرپوشیده با شرایط مساعد دو برابری برای تولید حداقل کود کمپوست شده دارید یعنی برای مثال شما یک مترمربع باغچه دارید و میخواهید کود طبیعی برای باغچه تولید کنید. به یک مکان تاریک با رطوبت زیر زمینی در درجه حرارت ۱۰ الی ۳۰ درجه نیازدارید دو متر مکعب کودهای حیوانی مختلف،برگها و ساقه های خشک،زباله خانگی کاملا خشک شده را مخلوط میکنید کمی آب میپاشید بطوری که اگر کود را با مشت فشاردهید آبی خارج نشود در مکان تاریک قرار میدهید هر روز دو بار این مواد را زیر رو میکنید اگر رطوبت کافی نباشد آب می پاشید این مواد در این شرایط چهارماهه میپوسد ولی هنوز به مواد آلی تبدیل نشده است برای تبدیل به مواد آلی به دوسال زمان با همان شرایط نیاز دارد.

بطور کلی و به زبان ساده شما نمیتوانید کود کاملا طبیعی(منظور کودهای غیرحیوانی و ورمی کمپوست) در بازار پیدا کنید. و تبلیغاتی که در بازار به نامهای کود طبیعی و ارگانیک توجهی نکنید همین ترکیبات طبیعی باز اکثر تشکیل دهنده موادشان شیمیایی هستند.

و چون تولید کودهای شیمیایی زمانبری کمی دارند و به نسبت به کودهای طبیعی سریع‌تر در دسترس گیاه قرار می‌گیرند ونیز حلالیت بیشتری درآب دارند و ساختار آنها به گونه‌ای است که گیاه می‌تواند از آنها راحت‌تر و سریع‌تر استفاده کند به وفور در بازار موجود است.

کاستی یا نقطه ضعف کودهای مصنوعی در برابر کودهای طبیعی این است که آنها راحت‌تر می‌توانند بیش از اندازه مصرف شوند، و این دلیلی است که کودها گیاه را به اصطلاح می‌سوزانند. به‌علاوه، کودهای مصنوعی همانند کودهای طبیعی، قادر به تامین و پشتیبانی از منافع جمعیت میکروبی خاک نیستند.

 

مواد آلی در خاک چیست؟

بقایای گیاهی یا حیوانی که به خاک اضافه می گردند تحت تأثیر فعالیتهای میکروارگانیسم های خاک تجزیه و ضمن آزاد کردن قسمتی از مواد غذایی خود دچار تغیرات زیاد می گردند.

مولکول های کوچک و محلول بقایای گیاهی و حیوانی بسرعت در خاک تجزیه می گردند. مولکولهای غیر محلول با ساختمان پیچیده تر دیرتر تجزیه می شوند.

پس از تجزیه اولیه بقایای گیاهی و حیوانی ، ترکیباتی باقی می مانند که مقاومت زیادی در برابر تجزیه دارند. این ترکیبات مقاوم همراه با سایر ترکیبات ساخته شده توسط میکرو ارگانیسم ها ماده پایداری را تشکیل می دهند آخرین بقایای غیر قابل تجزیه اسید هیومیک میباشد.

 

اشکال بسته بندی کودها در بازار مصرف:

 

کودهای شیمیایی با ذرات نانو که قابلیت محلول شدن در آب را دارند،با ذرات میکرو و ماکرو تولید میشوند و در بسته بندهای مایع،پودری،گرانوله و پلتی در بازار ارائه میشوند.

 

تفاوت‌های عمده‌ی کودهای ارگانیک با کودهای شیمیائی

 

1-    قابلیت جذب بسیار بالا در استفاده از طریق برگ و ریشه

 

چنانچه در بالا هم اشاره شد در تولید کودهای ارگانیک بجای استفاده از مواد شیمیائی سنگین برای حمل عناصر موثر کودها، از ساختارهای ارگانیکی مثل زنجیره های کوتاه کربنی استفاده می‌شود. این امر باعث پایین آمدن چشمگیر وزن مولکولی این نوع کودها شده و به همین علت به راحتی از طرف برگ یا ریشه جذب می‌شوند. پایین بودن وزن مولکولی این کودها (زیر ۲۵۰ دالتون) باعث شده است که در استفاده از این کودها برای محلول پاشی هیچگونه برگ سوزی مشاهده نشده و محدودیت های معمولی که در استفاده از کودهای شیمیائی مشابه وجود دارد در این نوع کودها صادق نباشد.

 

با عنایت به قابلیت فوق و با توجه به اهمیت محلول پاشی در ایجاد و حفظ فضای سبز شهری، می‌توان به راحتی از این کودها از طریق ریشه ی و صد البته محلول پاش به تنهائی یا با سایر سموم بدون کمترین برگ سوزی (اوردز) استفاده کرده و در عین صرفه جویی در مصرف آب، کود، سم و نیروی انسانی فضای سبزی به مراتب شاداب تر و مقاومتر در مقابل عوامل محیطی داشت.

 

2-    تاثیر سریع و پایدار

 

به دلیل تولید این کودها از منابع گیاهی یا معدنی، ارزش غذائی این کودها برای گیاهان خیلی بیشتر است (تقریبا ۳ برابر) و این بالا بودن ارزش باعث کاهش مقدار مصرف کود در طول دوره‌ی کشت می‌شود. کودهای شیمیائی در بهترین حالت می‌توانند ۳۰٪ از مواد موثر خود را وارد گیاه کنند این در حالیست که تقریبا ۹۹٪ کودهای ارگانیک از طرف گیاه جذب می‌شوند. دلایل این امر عبارتند از:

 

الف) متناسب بودن اندازه‌ی مولکولی با منافذ ورودی ریشه و برگ

 

ریشه گیاهان تا اندازه‌ی مشخصی از مولکولها را از خود عبور می‌دهند، این رقم چیزی در حدود حداکثر ۲۵۰ دالتون می‌باشد. یعنی ریشه گیاهان می‌توانند کودهائی با وزن مولکولی حداکثر تا ۲۵۰ دالتون را به راحتی از منافذ خود عبور داده و در اختیار گیاه قرار دهند. جالب است بدانید که اکثر کودهای شیمیائی با برندهای خوب و معروف دارای وزن مولکولی ۲۵۰ و بالاتر هستند. این در حالیست که تمامی کودهای ارگانیک این مجموعه دارای وزن مولکولی زیر ۲۰۰ دالتون می‌باشند.

 

ب) عدم تثبیت در خاک:

 

یکی از عمده ترین یا بهتر است بگوییم عمده ترین مشکل کودهای شیمیائی، تثبت آنها در خاک (بعد از گذشت زمان محدود) و غیرقابل استفاده شدن این کودها برای گیاه از یک طرف و بالا بردن Ec خاک و کاهش عملکرد ریشه از طرف دیگر است. خوشبختانه کودها ارگانیک به هیچ عنوان در خاک تثبیت نمی شوند. علت این امر استفاده از موادی ارگانیکی مثل زنجیره های کوتاه کربنی که به دلیل ثبات ساختاری طبیعی خود، هیچگونه میلی به واکنش با عوامل موجود در خاک نداشته و در خاک تثبیت نمی شوند.

 

3-    کاهش مصرف آب

 

یکی از عمده کارهائی که آب در گیاهان انجام می‌دهد حمل عناصر است. کودهای شیمیائی به دلیل حلالیت پایین و ساختار بزرگ مولکولی خود (به نسبت کودهای ارگانیک) نیاز آبی به مراتب بیشتری در جریان حمل و جذب را دارند. این میزان نیاز آبی مشکلات ثانویه‌ی دیگری نیز برای گیاه ایجاد می‌کند که این همان بالا رفتن میزان آب در ساختار گیاه و پایین آمدن میزان ماده‌ی خشک است. هرچه میزان ماده‌ی خشک در گیاه پایین بیاید حساسیت گیاه در مقابل تنش‌های آبی بیشتر شده، با کوچک‌ترین تنشی گیاه دچار استرس شده و از خود علائم کمبود آب را نشان خواهد داد البته با توجه به شرایط این گیاه نباید از بیماریهای متنوع که گیاه را تهدید می‌کنند غافل بود.

 

کودهائی ارگانیک به دلیل کوچک بودن، وزن مولکولی کم و سازگار بودن با شرایط حمل و جذب در گیاه نه تنها نیاز آبی در حمل و جذب را به شدت (حداقل ۵۰٪) کاهش می‌دهد، بلکه با عنایت به بالا بردن میزان ماده‌ی خشک در گیاه قوام و ظاهر به بهترین حالت ممکن درآمده و میزان مقاومت گیاه در مقابله با شرایط محیطی و بیماری‌ها بیشتر خواهد شد.

 

 

4-    اصلاح ساختار خاک و از بین بردن شوری

 

یکی از عمده ترین چالش های پیش روی کشاورزی در حال حاضر مقابله با شوری خاک است. متاسفانه به دلیل استفاده بی رویه از کودهای شیمیائی، افزایش دمای زمین، کاهش بارندگی و … خاک‌های زراعی روز به روز شورتر شده و خاصیت زراعی خود را از دست می‌دهند. کودهای این شرکت با توجه به منابع مواد اولیه و شرایط تولید نه تنها باعث افزایش شوری بیشتر در خاک نمی‌شوند بلکه در استفاده‌ی مداوم از این کودها باعث از بین رفتن شوری و افزایش قدرت حاصل‌خیزی خاک‌ها زراعی نیز می‌شود.

 

مطالبی که در بالا اشاره شده اطلاعات جزئی از محصولات این شرکت بوده و واحد فنی مجموعه آمادگی خود را در ارائه اطلاعات فنی و برنامه‌های کودی، مشاوره‌ی تولید و … اعلام می‌دارد.

 

کودهای زیستی چیست؟

 

کودهای زیستی (کود بیولوژیک) به مواد حاصل‌خیزکننده‌ای گفته می‌شود که دارای تعداد کافی از یک یا چند گونه از میکروارگانیسم‌های سودمند خاکزی هستند. کودهای زیستی، ریزاندامگان‌هایی (میکروارگانیسم‌هایی) هستند که قادرند عناصر غذایی خاک را در یک فرایند زیستی تبدیل به مواد مغذی همچون ویتامینها و دیگر مواد معدنی کرده و به ریشه گیاه برساند. مصرف کودهای زیستی کم هزینه تر هستند و در اکوسیستم آلودگی به وجود نمی‌آورد. کودهای زیستی مواد نگه‌دارندهٔ میکروارگانیزم‌های سودمند خاک می‌باشند.

 

کاربرد کودهای زیستی:

 

امروزه با افزایش تولید کشاورزی به جهت رفع نیازمندی‌های رو به رشد جمعیت در حال گسترش، نگرانی در مورد آینده تأمین غذا برای مردم مطرح گردیده است. آلودگی‌های آب، خاک، هوا و فرسایش خاک، مقاومت آفات به سموم و گسترش کود شیمیایی سبب گردید تا به جهت حفظ منابع به گذشته و کشت‌های صنعتی برگردیم. پس برای تولید محصولات سالم و پاک و در نتیجه انسان‌هایی سالم و با نشاط، هیچ راهی جز کشاورزی زیستی نداریم، کشاورزی زیستی و دامی. استفاده از فراورده‌های گیاهی زیستی رابطه تنگاتنگ با تندرستی افراد جامعه دارد.

 

با توجه به تقاضای روزافزون برای مصرف فراورده‌های کشاورزی زیستی، که بنمایه آن بر مدیریت درست خاک و محیط رشد گیاه و درخت بنیان است، به گونه‌ای عمل می‌شود که در تغذیه گیاهان و درختان، تعادل بین عناصر مورد نیاز در خاک به هم نخورد و در هنگام رشد نیز، نیازی به استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها نباشد. و در تغذیه خاک کشاورزی، به جای استفاده از کود شیمیایی ار کودهای طبیعی نظیر خاک برگ، جلبک و کودهای حیوانی و بیولوژیکی استفاده شود. در صورت نیاز به مبارزه با آفت‌ها نیز به جای کاربرد سموم و آفت‌کش‌های شیمیایی، از شیوه‌های زیستی همچون ریزاندامگان کارآ، کفشدوزک، زنبورها و باکتری‌ها یا از ارقام مقاوم به آفت‌ها در کشت و زرع، بهره‌برداری می‌شود و در این نوع کشاورزی از دانه‌های اصلاح شده ژنتیکی و در معرض تابش پرتو قرار گرفته استفاده نمی‌شود.

 

از این سو، محصول نهایی که به دست مصرف کننده می‌رسد بدور از باقیمانده‌های سمی و شیمیایی و ماده نگه‌دارنده خواهد بود. از سوی دیگر، فراورده‌های خوراکی با کیفیت، که محصول کودهای زیستی است نه تنها باعث رضایت مصرف کنندگان می‌شود بلکه تأمین و تضمین سلامت جسمی آنان را نیز در پی دارد.

 

مزایای استفاده از کودهای زیستی

 

 • افزایش میزان مواد غذایی و مواد آلی خاک
 • کاهش نیاز به مصرف کود های شیمیایی
 • افزایش قدرت جذب مواد غذایی توسط گیاهان
 • جلوگیری از فرسایش خاک
 • گوگرد موجود در کود با تجزیه سبب اصلاح شوری خاک می شود.

 

چرا از فراورده‌های زیستی استفاده می‌کنیم؟

 

خوراک زیستی به خورراکهایی گفته می‌شود که بدون استفاده از کودهای شیمیایی، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌های مصنوعی و دگرگونی‌های ژنتیک تولید شده باشند. نیاز به غذای زیستی (غذای عاری از ترکیبات شیمیایی و فرایند شده بدون افزودنی‌ها) فاقد سموم دفع آفات به سرعت رو به افزایش است. این سموم برای کشتن ارگانیسم‌ها طراحی می‌شوند و بنابراین یک خطر جدی برای سلامت انسان محسوب می‌شود. طبق اعلام انستیتوی ملی سرطان ۳۰ درصد حشره‌کش‌ها، ۶۰ درصد علف‌کش‌ها و ۹۰ درصد قارچ‌ها سرطان‌زا هستند. و این تنها یکی از اثرات جانبی منفی است. این مواد شیمیایی می‌توانند به سیستم عصبی و هورمونی آسیب برسانند. کودکان بیش از بزرگسالان در برابر سموم کشاورزی آسیب‌پذیرند. در واقع آن‌ها نسبت به اندام کوچکشان در معرض درصد بالاتری از این مواد قرار دارند.

 

نتیجه‌گیری

 

بر اساس نتایج به دست آمده در ایران سرانه مصرف سم در محصولات کشاورزی به ازای هر نفر ۴۰۰ گرم و همچنین میزان مصرف کود شیمیایی از ۵/۲ به ۵/۳ میلیون تن در ۱۰ سال گذشته افزایش داشته‌است. در کشاورزی رایج از بیش از ۳۰۰ نوع ترکیب شیمیایی خطرناک نظیر آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها و کودهای شیمیایی به منظور کنترل آفات و حشرات و بارورسازی خاک استفاده می‌گردد که بازمانده‌های این مواد علاوه بر آلوده کردن آب‌های زیرزمینی و هوا، جذب گیاهان و درختان شده و بخشی از آن در محصولات کشاورزی به عنوان نمونه میوه‌ها و سبزی‌ها رسوب کرده و در طی مصرف به بدن انسان منتقل خواهد کرد.

 

طبق اطلاعات کمیته محصولات زیستی، کل سطح کشت محصولاتی که در ایران بدون استفاده از سموم و کودهای شیمیایی تولید شده‌اند، حدود ۲۳۹ هزار و ۳۶۴ هکتار که شامل ۱۲۵ هزار و ۸۰۲ هکتار محصولات باغی و ۱۱۳ هزار و ۶۵۹ هکتار محصولات زراعی است و به طورکلی میزان سطح کشت محصولات کشاورزی و باغی که تولید آن‌ها بدون استفاده از کود و سم انجام می‌گیرد، به ترتیب یک و ۲/۷ درصد از کل سطوح زیر کشت محصولات زراعی و باغی ایران را تشکیل می‌دهد.

 

با توجه به اینکه ۲/۱ درصد اراضی کشاورزی جهان در ایران قرار دارد و فقط ۳/۰ درصد سموم مصرفی جهان در ایران مصرف می‌شود در وضعیت بهتری نسبت به میانگین جهان قرار دارد، بنابراین توصیه می‌شود برای پایه‌گذاری سیستم کشاورزی زیستی در ایران همزمان با توسعه تولید این محصولات در مورد ایجاد زمینه‌های عرضه مطمئن در شبکه توزیع نیز برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد زیرا اقتصادی کردن کشاورزی زیستی برای توسعه و گسترش آن ضروری است.

مطالب مرتبط:
 1. تفاوت کود ۲۰-۲۰-۲۰ با| NPK| 12-12-36
 2. انواع مصارف کودهای شیمیایی ان پی کا NPK
 3. بهترین زمان مصرف ازت یا (نیتروژن) در مراحل مختلف رشد گیاهان
 4. کودهای فسفردار (P)
 5. کودهای پتاسیم دار(K)
 6. کودهای ازت دار (N)
 7. کوددهی مناسب گیاهان آپارتمانی
 8. کمپوست چیست؟ و انواع کمپوست ها

 

نکته پایانی و مهم :

در نظر داشته باشید که شرکتهای تولید کننده کودهای زیستی(بیولوژیکی) نیز مقادیری از کودهای شیمیایی درترکیب دارند زیرا تهیه انبوهی از میکروارگانیسم­ها با روشهای طبیعی نیز غیر ممکن است درنتیجه از مکملهای شیمیایی استفاده میکنند.

گیاه برگ انجیری و شرایط نگهداری آن

نام:برگ انجیری

دیگر نامهای رایج: گیاه سالاد میوه ، درخت سالاد میوه (با توجه به میوه خوراکی آن است که طعم آن شبیه به یک سالاد میوه است).سریمان ، گیاه پنیر سوئیسی (یا فقط گیاه پنیر). میوه هیولا، نان سرخپوستی مکزیکی ، برگ پنجره ، بالازو ، موز پنگلی و فیلودندرون برگ شکافته .

نام علمی : MONSTERA DELICIOSA

خانواده: Araceae

گونه ای از گیاهان گلدار بومی در جنگل های گرمسیری جنوب مکزیک ، از جنوب تا پاناما است. در بسیاری از مناطق گرمسیری معرفی شده است ، و در گونه هایی با تهاجم ملایم در هاوایی ، سیشل ، جزیره اسنشین و جزایر جامعه بدل شده است. برگ انجیری دارای ۵۰ گونه همیشه سبز و رنده می باشد که با استفاده از ریشه های هوایی به اجسام تکیه و رشد می کند.

این گیاه دارای برگهای پهن و بریدگی های عمیقی روی برگ ها می باشد گیاهی گرم و رطوبت دوست میباشد. این گیاه دارای ریشه های هوایی می باشد که نیاز به تکیه گاه و تغذیه دارد. طول این گیاه می تواند به چندین متر هم برسد.

برگ های اون در ابتدا صاف هستند ولی به مرور زمان برگ های آن بریده میشوند. اگر تغذیه و شرایط ایده آل رشد گیاه را فراهم کنید برگ های آن به ۵۰ سانتی متر هم خواهد رسید.

ممکن است با گونه Philodendron bipinnatifidum اشتباه گرفته شود زیرا آنها دارای برگهای مشابه و عادات در حال رشد هستند. با این حال ، مصرف Philodendron bipinnatifidum ممکن است باعث تحریک دستگاه گوارش شود و تورم داخلی گوارشی را ایجاد کند. همچنین این شیره باعث تحریک پوست می شود.

لقب خاص این گیاه به معنای “خوشمزه” است، در حالی که با توجه به اندازه وهیبت این میوه هیولا به معنی “هیولا” است اندازه میوه در بسیاری از موارد به بیش از ۹ متر میرسد. برگ انجیری سمی نیست ولی میوه کال آن حاوی اسید oxalic است که ، اگر خورده شود ، باعث تحریک فوری و دردناک ، تورم ، تاول و گرفتگی صدا میشود.

این گیاه در آپارتمان به ندرت به گلدهی میرسد و بیشتر در زیستگاه طبیعی خود حتما به گلدهی میرسد.

برگ انجیری : یکی از گیاهان پهن برگی که نگهداری اون در خانه جذابیت خاصی منزل شما میده برگ انجیری هستش و توصیه میشه بخاطر شارای نگهداری برای دفاتر و محل کار استفاده نکنید، این گیاه مناسب برای خانه ها ، این گیاه نیاز به محیطی مرطوب و هوایی گرم دارد و تغییرات دمایی را به راحتی تحمل میکند، ریشه این گیاه بسیار طولانی می باشد.در کل گیاهی است برای کسانی که میخواهند نگهداری از گل و گیاه رو تازه شروع کنند.

شرایط نگهداری برگ انجیری:

دمای مناسب رشد برگ انجیری:

این گیاه دای پایین رو زیاد نمیتواند تحمل کنید و کمترین دمای که گیاه میتواند تحمل کند ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد که پیشنهاد میکنم برگ انجیری را زیر دمای ۱۳ درجه نگهداری نکنید. و بیشترین دمای قابل تحمل این گیاه ۳۰ درجه هست که در این شرایط حتما باید گبار پاشی انجام بشه تا رطوبت گیاه تامین بشه.

نور مناسب برگ انجیری:

شرایط نوری ایده آل این گیاه شرایط نوری نمیه سایه می باشد و سعی کنید آن را به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. ولی به نور کم حساسه و باعث میشه که برگ های گیاه کم بشه.

آبیاری برگ انجیری:

آبیاری زیاد رو دوست نداره و حتما باید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک بشه و قبل از آبیاری حتما حتما توجه داشته باشید که خاک گلدان تا عمق ۳ سانتی متری خشک شده باشه چون آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و از بین رفتن ریشه میشه.

رطوبت مناسب برگ انجیری:

برای تامین رطوبت این گیاه بهترین روش ساخت جزیره در زیر گلدان می باشد، ساخت جزیره به این شکل است که شما زیر گلدانی را از سنگ ریزه پر میکنید و سپس آن را پر از آب میکنید توجه داشته باشید که آب نباید با گلدان تماس داشته باشد. در تابستان غبارپاشی را فراموش نکنید حداقل هفته ای دو بار را غبار پاشی کنید.

خاک مناسب برگ انجیری:

برگ انجیری خاک سبک با زهکشی مناسب حاوی مواد آلی را دوست دارد.از آنجایی که این گیاه جنگلی استوایی است پس باید خاک شبه خاک جنگلی درست کنید که دارای خاک برگ و خاک لوم یا باغچه باشد.

فرمول تهیه خاک مناسب:

یک واحد خاک لوم یا باغچه+یک واحد خاک برگ الک شده ریز یا نیم واحد پیت ماس+نیم واحد پرلیت

تغذیه و کوددهی برگ انجیری:

اگر میخواهید گیاهتان دارای برگ های بزرگ شود تغذیه با کودهای محلول ازت بالا ماهی یکبار با نصف دُز توصیه شده هر کود برای گیاه کمتر از یک متر استفاده شود و برای گیاه بیشتر از یک متر و بزرگ با دُز کامل توصیه هر برند کودی استفاده شود.

زمان تعویض گلدان برگ انجیری:

شما هر سال گلدان خود را بررسی کنید و اگر ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شد در فصل بهار گلدان آن را تعویض کنید (فقط یک سایز بزرگتر). و با بزرگتر شدن گیاه شما میتوانید این تغییر سایز را به ۲ یا ۳ سایز برساندی و پس از بزرگ شدن بیش از حد گیاه فقط به تعویض خاک گلدان اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگهای انجیری:

اگر میخواهید گیاه شما زیبا و جذاب دیده بشه حتما با یک پارچه برگ های آن را تمیز کنید ولی از مواد شیمیایی و براق کننده فقط سالی یکبار استفاده کنید.

نکته : به هیچ وجه ریشه های هوایی گیاه را قطع نکنید و تا حد امکان بلکه با استفاده از خزه مرطوب و چوب تکیه گاهی برای آن ایجاد کنید.

تکثیر برگ انجیری:

یکی از بهترین روش های تکثیر برگ انجیری گرفتن قلمه در بهار است، که باید هر قلمه سه گره داشته باشد و در دمای ۲۳ درجه ریشه دار آن را ریشه دار کنید

برای قلمه و تکثیر برگ انجیری باید یک سر شاخه با ۲ یا ۳ برگ بالغ دارد را انتخاب کنید و با استفاده از یک چاقوی تیز آن را برش بزنید و جدا کنید. و سپس در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر و خاک کمپوست و یا هر خاک سبک دیگر قرار دهید. تا حد امکان قلمه را در عمق کم بکارید، به نحوی که جوانه انتهایی کاملا بیرون از خاک باقی بماند. یک میله چوبی و یا آهنی را با رسیدن یا سیم به قلمه محکم کنید و تکیه گاهی را برای قلمه ایجاد کنید، در غیر اینصورت ممکن است قلمه بیفتد.

بهترین دما که در بالا گفتیم برای قلمه ها ۲۱ الی ۲۳ درجه سانتی گراد می باشد. برای تامین رطوبت قلمه ها از یک کیسه پلاستیکی مانند نایلون فریزر استفاده کنید. پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و شروع به تغذیه منظم گیاه با کود محلول در آب کنید.

البته قلمه را نیز میتوانید در آب ریشه دهی نمایید سپس به بستر خاک منتقل کنید.

روش دوم خواباندن ریشه:

با روش خوابانیدن نیز میتوانید این به تکثیر برگ انجیری اقدام کنید. ریشه های هوایی گیاه را در داخل گلدان دیگر قرا دهید و زمانی که گیاه جدید رشد کرد، آن را از گیاه قدیم جدا کنید.

آفات و بیماری های برگ انجیری:

زخم های سفید پنبه‌ای شکل روی برگها :

این مشکل از حشره و آفت می باشد که با استفاده از سم حشره کش هر دو هفته یکبار تا زمان برطرف شدن مشکل گیاه را سم پاشی کنید.

کم شدن رشد گیاه :

کم شدن رشد گیاه به نور بستگی دارد ، نور محیط نگهداری گیاه کم می باشد آن را به محیط پر نور برده و یا از نور مصنوعی استفاده کنید.

لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه ی برگها:

یکی از دلایل لکه های قهوه ای گیاه فیلودندرون برگ انجیری غبار پاشی در نور آفتاب می باشد، قطه های آب به عنوان شیشه عمل کرده و به برگ ها صدمه زده است.

برگها خشک و چروک دار شدند:

محیط نگهداری گیاه گرم و خشک می باشد و شما گیاه را آبیاری نکرده اید که سریعا اقدام به آبیاری کنید.

لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها :

محیط نگهداری گیاه شما سرد می باشد گیاه را به مکانی با دمای بیشتر منتقل کنید.

رنگ پریده گی برگ ها:

مواد مغذی موجود در خاک کم شده و گیاه شما نیاز به تغذیه با کودهای عالی را دارد. سعی کنید هر سه هفته یکبار از کودهای مخصوص محلول در آب گیاهتان را تغذیه کنید.

برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می شوند :

یکی از دلایل زرد شدن برگ های گیاهان آبیاری بیش از اندازه می باشد و همچنین نداشتن زهکشی مناسب در گلدان هم یکی از عوامل است هر دو مورد را بررسی کنید.

قهوه ای شدن نوک برگ :

به احتمال زیاد گیاه شما دچار کم آبی شده است خاک آن را بررسی کنید و سپس اقدام به آبیاری نمایید.

درخت فیکوس الاستیکا و شرایط نگهداری آن

نام گیاه: فیکوس الاستیکا

نام علمی: Ficus elastica

نام انگلیسی:Rubber fig

گونه:از خانواده انجیر

زادگاه:بومی هند وجنوب شرقی آسیا اندونزی ومالزی

این درخت بعلت صمغی که از آن برای تولید لاستیک وکاچو استخراج میشود به درخت لاستیک para rubber tree با نام علمی Hevea brasiliensis یا کاچو معروف است.صمغ این درخت کاملا چسبناک است.و حلالیت آن نگهداری مدتی درآب است.

این درخت بعلت زیبایی و تصفیه کننده هوای منزل بهتر است در هر منزلی نگهداری شود

به ۳۰ تا ۴۰ متر(به ندرت تا ۶۰ متر) بلندی ، و دارای یک تنه باریک تا قطر ۲ متر است. تنه قوی و نامنظم به قطر حداکثر ۲ متر ، ریشه های هوایی و مطبوع را برای لنگر انداختن آن در خاک و کمک به پشتیبانی از شاخه های سنگین ایجاد می کند.

برگهای بیضی براق گسترده به طول ۱۰ تا ۳۵ سانتی متر (۳/۱۳ تا ۸/۸ سانتی متر) وپهنای ۵-۱۵ سانتی متر (۵/۵ تا ۹/۹ اینچ) دارد. اندازه برگ در گیاهان جوان بزرگتر است (گاهی اوقات تا ۴۵ سانتی متر یا ۱۸ اینچ طول) ، بسیار کوچکتر از درختان قدیمی (به طور معمول ۱۰ سانتی متر یا ۳.۹ اینچ طول).

برگها در داخل غلاف در مریستیم آپیکال رشد می کنند که با رشد برگ جدید بزرگتر می شود. وقتی بالغ شد ، شکوفا می شود و غلاف از گیاه خارج می شود. در داخل برگ جدید ، برگ نابالغ دیگری منتظر توسعه است.

گرده افشانی و باردهی

مانند سایر اعضای جنس Ficus ، گلها به یک گونه خاص از غنچه احتیاج دارند تا آن را در یک رابطه همگرایی گرده افشانی کنند. به دلیل همین رابطه ، کارخانه لاستیک برای جذب سایر گرده افشان ها گل هایی بسیار رنگی یا معطر تولید نمی کند. گل آذین کوچک به رنگ سبز مایل به سبز به رنگ زرد به نام “sycones” ، که در پوششهای محافظتی پوشیده شده است ، در زیر بغل برگهای درختان بالغ در طول سال به صورت جفت ظاهر می شود. این میوه یک شکل کوچک بیضی شکل زرد-سبز به طول ۱ سانتی متر (۰.۳۹ اینچ) است ، به سختی خوراکی است. این میوه های کاذب است که فقط در مناطقی که حشرات گرده افشانی وجود دارد ، حاوی بذور حاصلخیز است.

این درختچه زیبا معمولاً در محیط گلخانه ای و آپارتمان‌ها نگهداری می‌شود و برگ‌های آن به رنگ‌های سبز و ابلق دیده می‌شود.

شرایط نگهداری از درختچه فیکوس الاستیکا

آبیاری فیکوس الاستیکا :

فیکوس به خشکی مقاوم است اما رطوبت را ترجیح میدهد و نباید خاک گلدان خیس و غرقابی شود زیرا در اینصورت برگهای پایین گیاه به تدریج زرد شده و میریزد .بنابراین در فاصله دو ابیاری بهتر است سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را اب دهید. زمانی که دمای هوا بالا است برگها را غبارپاشی کنید اما اگر اینکار را در نور مستقیم افتاب انجام دهید لکه های قهوه ای و سوخته بر روی برگها تشکیل میشود .

تشنگی شدید گیاه موجب لوله شدن برگها و اویزان شدن انان میشود که در این حالت میتوان گیاه را به مدت ۱۵دقیقه در ظرف پر اب گذاشت.

دمای مورد نیاز فیکوس الاستیکا :

گرما را تا ۳۰درجه سانتی گراد و سرما را تا ۵- درجه تحمل میکند اما بهترین دما برای رشد ان ۲۰-۲۵درجه سانتی گراد است.هوای سرد موجب قهوه ای شدن برگها و ریزش انها میشود همچنین تغییرات ناگهانی در دمای محیط نیز موجب ریزش برگها میشود .

نور مورد نیاز فیکوس الاستیکا :

سایه را تحمل میکند اما مکان روشن را ترجیح میدهد همچنین گلدان حاوی این گیاه را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید نور شدید موجب بی رنگی برگها میشود. نور کم و ناکافی محیط یکی از دلایل ریزش برگهای گیاه است. البته تغییر مکان این گیاه نیز میتواند موجب ریزش برگها شود.

خاک مناسب فیکوس الاستیکا :

این گیاه خاکی با زهکش بالا که بتواند رطوبت را در خود حفظ کند نیاز دارد.

فرمول تهیه خاک مناسب فیکوس الاستیکا:

یک واحد خاک لوم یا باغچه+ دو واحد خاکبرگ الک شده یا یک واحد پیت ماس+نیم واحد پرلیت یا ماسه بادی

کوددهی فیکوس الاستیکا:

در صورت کمبود موادغذایی برگهای گیاه بد شکل و رنگ پریده میشود به منظور تغذیه مصنوعی میتوان از کودهایی با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر دو هفته یکبار و یا فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ هر پنج هفته یکبار استفاده کرد .

تعویض گلدان فیکوس الاستیکا:

اگر گیاه سریع رشد میکند تا جایی که امکان دارد هر ساله و در ابتدای بهار باید گلدان آنرا تعویض کنید و گلدانی انتخاب کنید که حداقل ۵سانت در قطر و ارتفاع از گلدان قبلی بزرگتر باشد.

تکثیر فیکوس الاستیکا:

برای تکثیر میتوان در اواخر بهار و یا در اوایل تابستان از ساقه ها قلمه تهیه کرد طول مناسب قلمه ها در حدود ۱۵سانت باشد.

۱- قلمه ساقه

قلمه را میتوان هم از طول گیاه تهیه کرد و هم از انتهای ساقه. قلمه باید حداقل یک برگ داشته باشد و در صورت زیاد بودن تعداد برگها باید تعداد انها را کم کرد .قلمه ها در قسمت پایین که در بستر کشت قرار میگیرند باید فاقد برگ باشند.

بعد از قلمه گیری از محل برش و یا کات کردن برگ صمغ سفید رنگی خارج میشود بهتر است قلمه ها را به مدت ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید تا ترشح صمغ قطع شود و سپس نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کنید.قلمه ها را در بستری که سبک و مرطوب است کشت میکنند.

میتوان از مخلوط کوکوپیت +پرلیت یا پیت ماس + ماسه استفاده کرد.

قلمه ها را در مکانی با نور محیطی و رطوبت محیطی بالا و دمای ۲۵ تا ۲۷ بگذارید.

۲- برای تکثیر فیکوس از قلمه برگ نیز میتوان استفاده کرد

بستر کاشت و شرایط محیطی برای نگهداری این قلمه هم مانند قلمه ساقه است.

۳ – روش خوابانیدن هوایی

اگر گیاه فیکوس شما مسن بود و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه صمغ سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین آغشته کنید.

آفات و بیماری درخت فیکوس الاستیکا:

 1. برگها بد شکل،رنگ پریده و ریز هستند : گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.
 2. برگها بی رنگ شده اند : نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری منتقل کنید.
 3. در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های بر جسته قهوه ای مشاهده میشوند : عارضه مربوط به حمله حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را مسموم کنید.
 4. زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ  در سطح برگها ظاهر می شوند : عامل ان حشره افت است،هر ۱۴ روز یکبار تا رفع علائم با سم حشره کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سمپاشی کنید،با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز میتوانید زخم های سفید پنبه ای شکل را مسموم کنید.
 5. برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و به طور ناگهانی سقوط میکنند :هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.
 6. لکه های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود : کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است.
 7. لکه های سوخته روی برگها نمایان شده اند : در افتاب غبارپاشی نکنید،عبور نور خورشید از قطرات آب مانند عبور نور از شیشه است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید.
 8. برگها لوله شده و آویزان هستند : گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.
 9. برگهای پائینی زرد شده و سقوط میکنند : ابیاری بیش از  اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنید،این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.