سفیدک دروغی-کرکی و روشهای مبارزه با آن

از آنجایی که میکروب ها در هوای مرطوب رشد می کنند. باکتری های کمپوت جوان آلوده با خوشه های ضخیم از برگ های رنگارنگ فرو می ریزند. این باکتریهای منفعل در صورت فعال شدن میتواند در عرض چند روز کل محصول را  ویران کند.
یک نوع جدید و مخصوصا تهاجمی از کپک های خشخاش نادر اخیرا به عنوان یک تهدید جدی برای کشت گلهای زینتی در آمریکا شمالی ظاهر شدند.
 کپک زدگی به هر یک از انواع مختلفی از میکروب های oomycete اشاره می کند که انگل های مضر گیاهان هستند. Mildews دودویی به طور انحصاری متعلق به  Peronosporaceae. در تجارت کشاورزی ، یک مشکل خاص برای تولید کنندگان ، انگور و سبزیجات است که در انگور بیشتر است. از دست دادن عملکرد ناشی از کپک زدگی، به احتمال زیاد مربوط به نرمی ساختار است که پس از سقوط سایبان گیاهان رخ می دهد و آفتاب سوختگی بر روی میوه رخ می دهد. کپک کریستال ریشه کوهی تنها بر روی گیاهان ساقه گی تاثیر می گذارد.
علائم
سفیدک های کرکی(دروغی)بصورت نقاط کوچک زرد رنگ، بر روی برگ های گیاهان و بشکل ماده سفید رنگ پودری در پشت برگ ها ظاهر می شوند. هنگامی که بافت برگ در زیر نقطه های زرد رنگ از بین می رود، یک ماده سفید رنگ مایل به خاکستری تولید می شود. در واقع سفیدک کرکی(دروغی)می تواند تمام شاخه ها و حتی شاخه ای که در حال رشد است را آلوده کند که در نهایت منجر به  مرگ گیاه می شود.
در شرایط مطلوب بیماری (شب های سرد با دوره های طولانی)، کپک زدگی به سرعت در حال گسترش است و با از بین بردن بافت برگ بدون تأثیر بر ساقه ها یا دمبرگ ها اتفاق میافتد.

مقایسه سفیدک سطحی با سفیدک کرکی(دروغی)

مقایسه سفیدک دروغی با سطحی

 

راه‌های مقابله با سفیدک کرکی(دروغی)
بهترین راه کنترل سفیدک کرکی(دروغی) این است که از ابتدا نگذارید گیاه به آن آلوده شود. از آنجایی‌ که ارگانیسم‌های انگلی عامل این بیماری نیاز به آب دارند تا زنده مانده و گسترش پیدا کنند، بهترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از آلودگی به سفیدک کرکی(دروغی) انجام دهی این است که هنگام آبیاری آب را بر روی گیاه نریزید بلکه تنها خاک را آبیاری کنید. در صورتی که آب بر روی برگهای گیاه بماند زمینه را برای آلودگی و گسترش سفیدک کرکی(دروغی) فراهم می‌نماید. هاگهای سفیدک کرکی(دروغی) می‌توانند در آب شنا کرده و خود را به بخش‌های زنده گیاه برسانند و گسترش خود را شروع نمایند. در صورتی که هیچ آبی بر روی برگهای گیاه نباشد، این ارگانیسم نمی‌تواند خود را به بخشی از گیاه که برای آن مناسب باشد، برساند.
رعایت نظافت باغچه یا زمین کشاورزی برای متوقف کردن گسترش این بیماری اهمیت زیادی دارد. سفیدک کرکی(دروغی) در طول ماه‌های سرد زمستانی در مواد گیاهی مرده پنهان شده و زنده می‌ماند. بنابراین تمام مواد گیاهی مرده را در فصل پاییز از زمین خارج کنید تا جلوی آلودگی گیاهان در فصل بهار گرفته شود.
اگر یک یا چند گیاهتان به این بیماری مبتلا شد، روش‌های طبیعی و ارگانیک مبارزه با بیماری‌های گیاهی بهترین انتخاب است. علت این است که به محض آلوده شدن یک گیاه به سفیدک کرکی(دروغی)، هیچ ماده شیمیایی مؤثری برای کنترل آن وجود نخواهد داشت. با این حال در صورتی که بازگشت بیماری در بین گیاهان را تجربه می‌کنید، برخی مواد شیمیایی پیشگیرانه برای از بین ‌بردن این بیماری وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید. به خاطر داشته باشید همان طور که گفته شد سفیدک کرکی(دروغی) یک بیماری قارچی نیست بنابراین قارچ کش نمی‌تواند آن را از بین ببرد.
کنترل ارگانیک
یکی از راه های کنترل کپک زدایی، حذف رطوبت و رطوبت در اطراف گیاهان آسیب دیده است. آبیاری از پایین، مانند با سیستم قطره ای، و بهبود گردش هوا از طریق هرس انتخابی. در محیط های محصور، مانند در خانه یا در گلخانه، رطوبت نیز کمک خواهد کرد.
معمولاً این بیماری با گرم شدن هوا از بین می‌رود چرا که عامل بیماری نمی‌تواند در هوای گرم زنده بماند. اگر گیاه تنها کمی دچار آلودگی شده و وضعیت آن شدید نیست، بهترین کار این است که صبر کنید تا هوا گرم شود.
کنترل شیمیایی
قارچ کش ها به طور خاص برای کنترل کپک خفیف کاربردی غیر ضروری هستند. قارچکش های محافظتی طیف گسترده ای از جمله کلراتالنیل، مانکوئزب و مس پای ثابت حداقل در محافظت در برابر عفونت قارچی پوسیدگی تا حدودی موثر هستند. قارچ کش های سیستمیک برای استفاده در برابر کپک های گستره موثر است ، اما توصیه می شود تنها پس از تشخیص این بیماری از قارچ کش ها با نظر کارشناس استفاده شود . در کانادا، در سال ۲۰۰۸، مخلوطی از زکسیمید و منکوزیب برای کنترل کپک تحت علامت تجاری Gavel قارچ کش ثبت شد.

 

مراحل مبارزه با سفیدک های کرکی(دروغی)در گیاهان
مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان شامل سه روش می باشد:
  1. مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)با جوش شیرین
  2. مبارزه با سفیدک های کرکی(دروغی)با مواد شیمیایی
  3. کنترل سفیدک دروغی از طریق تمیز نگهداشتن باغ از بقایا و خشک نگه داشتن محیط.
سفیدک های کرکی(دروغی)می تواند بر روی هر نوع گیاهی رشد کنند اما بیشتر در انگور (گونه Vitis sp)، گل رز (Rosa spp)، گل بنفشه (Viola spp) و گل حنا (Impatiens spp) یافت می شوند.  گیاهان حساس به سفیدک  دروغی باید یک یا دو بار در هفته زمانی که شرایط آب و هوایی مرطوب است و شرایط لازم برای از بین بردن آلودگی وجود دارد و قبل از اینکه  به بقیه گیاهان سرایت کند،  بررسی شده و با سفیدک ها مبارزه کنید.
  1. مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)با جوش شیرین
یک راه حل خانگی و مؤثر برای مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان، استفاده از جوش شیرین، روغن پخت و پز و شامپو می باشد.  ماده اصلی فعال در این محلول، جوش شیرین  است، که جایگزین خوبی بجای استفاده از مواد شیمیایی بمنظور مبارزه با سفیدک های کرکی(دروغی)می باشد .
 ۲ قاشق غذا خوری شامپو بچه، ۲ قاشق غذاخوری از هر نوع روغن پخت  و پز و ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین در یک گالن (۳.۸ لیتر) آب را در یک ظرف مخلوط کنید.
 یک درپوش روی ظرف قرار داده و آن را تکان دهید تا تمام مواد کاملاً باهم مخلوط شوند. یک مقدار کمی از محلول را در یک بطری اسپری بریزید.
محلول آماده شده را بر روی تعداد کمی از برگ های پنهان در گیاهانی که آلوده به سفیدک کرکی(دروغی) هستند اسپری کنید.
به مدت  ۲۴ تا ۳۶ ساعت منتظر بمانید و سپس برگ ها را از نظر نقاط قهوه ای یا زرد رنگ، نوارهای قهوه ای یا برگ های رنگ سوخته، بررسی کنید. سایر موارد ذکر شده ، از علائم گیاه سوختگی هستند که در برخی از گیاهان ممکن است هنگام استفاده از این محلول ها رخ دهد.
اگر هیچ نشانه ای از گیاه سوزی در برگهای گیاهان وجود نداشته باشد، برای مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان، آنها را کاملاً با محلول اسپری کنید. بقیه محلول را مجدداً تکان دهید، و روی گیاهان  اسپری کنید تا حدی که محلول از برگ ها چکه کند.
اطمینان حاصل کنید که سطح رویی و پشت برگ با محلول موردنظر پوشش داده شده است.
محلول جوش شیرین علاوه بر سفیدک دروغی، آفاتی مانند شته ها (aphids)، سنک گلابی (lacebugs)، شپشک آردآلود (mealybugs)، حشره پولک دار (scale)، عنکبوت (spider )، کنه (mites,)، تریپس (thrips) و مگس سفید (whiteflies)، را نیز از بین می برد.
بمنظور مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان، آنها را یک بار در هفته با محلول جوش شیرین اسپری کنید تا زمانی که دیگر شرایط آب و هوایی مناسب برای رشد سفیدک کرکی(دروغی)فراهم نشود. سفیدک کرکی(دروغی) در صورتی که درجه حرارت بین ۱۴ تا ۲۲ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۸۵٪ یا بالاتر باشد، رشد می کند. بنابراین هنگامی که رطوبت و درجه حرارت خارج از این محدوده باشد، این ترکیبات را روی گیاهان اعمال نکنید.
  1. مبارزه با سفیدک های کرکی(دروغی)با مواد شیمیایی
در مورد اینکه کدام مواد شیمیایی برای مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان، و برای استفاده در منطقه شما مناسب است، اطلاعات لازم را بدست آورید. چندین ماده شیمیایی برای جلوگیری از رشد سفیدک های کرکی(دروغی)در گیاهان وجود دارد اما استفاده از برخی آنها غیر مجاز می باشند.
از قارچ کش هایی که دارای عنصر مس هستند برای مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان استفاده کنید. قارچ کش مسی یکی از مواد شیمیایی است که بطور سنتی مورد استفاده قرار می گیرد تا سفیدک های کرکی(دروغی)را از بین ببرد.
 با این حال، استفاده از این قارچ کش ها بحث برانگیز هستند و برای استفاده ی مداوم، باید تنظیم شوند. اگر چه مس در مقادیر کم، بعنوان یک عنصر ضروری در تغذیه ی گیاهان محسوب می شود، اما میزان مس در قارچ کش ها، برای ارگانیسم های مفید مانند کرم های خاکی و جلبک های سبز آبی، سمی می باشد. استفاده بیش از حد از این مواد شیمیایی باعث ایجاد سطح سمی در خاک می شود.
از روغن چریش برای مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان استفاده کنید. این آفت کش گیاهی از گونه های درختی  Azadirachta indica  گرفته شده و برای کنترل سفیدک های کرکی(دروغی)استفاده می شود.
گرچه روغن چریش یک ماده آلی و طبیعی است، اما باید توجه داشت روغن چریش برای حشرات مفیدی مانند سوسک  شاخک دراز و زنبورها مضراست و آنها را می کشد.
برای مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان باید مواد شیمیایی را با احتیاط و تنها زمانی که کاملا ًضروری است استفاده کنید. با توجه به سمی بودن این مواد شیمیایی، از آنها تنها برای از بین بردن سفیدک کرکی(دروغی)و بعنوان آخرین راه حل استفاده کنید. مواد شیمیایی را باید قبل از گلدهی گیاهان، یک هفته بعد از گلدهی و سپس مجدداً ۱۰ روز تا دو هفته بعد از گلدهی گیاهان اعمال کنید.
هنگام استفاده از این مواد شیمیایی، همیشه عینک و لباس های محافظ بپوشید، زیرا آنها می توانند آسیب دائمی به چشم و همچنین سوزش شدید پوست را ایجاد کنند.
این مواد شیمیایی همچنین باعث می شوند که موجودات مفید معروف به مایکوریزا Mycorrhiza را از بین بروند. (مایکوریزا به معنی هم‌ زیستی سازنده بین یک قارچ و ریشه‌های یک گیاه است، که برای رشد گیاه سالم ضروری هستند)
بعضی از این مواد شیمیایی نیز می توانندبرای انسان و حیوانات خانگی خطرناک باشند.
  1. سفیدک کرکی(دروغی)از طریق تمیز نگهداشتن باغ از بقایا و خشک نگه داشتن محیط.
قبل از اسپری کردن گیاهان با محلول موردنظرتان، همیشه برگ های آلوده به سفیدک کرکی(دروغی)را جدا کنید. برگ های آسیب دیده و آلوده هرگز دوباره بهبود نخواهند یافت، لذا استفاده از این روش برای از بین بردن ارگانیسم های سفیدک دروغی، از طریق ترکیبات جوش شیرین یا مواد شیمیایی، آسانتر خواهد شد.
بمنظور مبارزه با سفیدک کرکی(دروغی)در گیاهان، با استفاده از یک شن کش بقایای گیاهی را از زمین اطراف گیاهان جمع کنید. اگر بقایای گیاهی روی زمین باقی بمانند، تبدیل به یک مکان مخفی و دنج برای تولید سفیدک کرکی(دروغی)می شود و  درنتیجه زمانی که شرایط آب وهوایی مرطوب و نمناک می شود، می توانند گیاهان را مجدداً آلوده کنند، بنابراین باید از اطراف گیاه حذف شوند.
تمام بقایای گیاهی را در یک زباله قرار دهید تا مطمئن شوید که منطقه ی اطراف گیاهان شما تمیز و بدون هر گونه سفیدک دروغی، حفظ و نگهداری می شود.
هنگام آبیاری گیاه، سعی کنید برگ ها را خیس نکنید و قسمت زیر برگ های گیاهان را آبیاری کنید. این کار باعث جلوگیری از رشد سفیدک کرکی(دروغی)در برگها می شود زیرا هیچ آبی روی سطح برگ های گیاه باقی نمی ماند. در واقع رشد سفیدک کرکی(دروغی) روی برگ ها یا شاخه های مرطوب آسانتر است، به ویژه هنگامی که شرایط آب و هوایی مرطوب و نمناک باشد، لذا تا حد امکان از آبیاری سطح بالایی برگها خودداری کنید.
از یک شلنگ رطوبت ده استفاده کنید یا بطور مجزا گیاهان را با دست آبیاری کنید تا زمانی که دمای گیاه افزایش یابد.
منابع ماخذ :
  1. ترجمه مختصر از ویکی پدیا انگلیسی
  2. گیاه پزشکی
  3. زراعت یار