تهیه سم شته و مگسها به روش کاملا ارگانیک و راحت

با نگرش به حیات برخی از گیاهان اطرافمان پی میبریم که این گیاهان از برخی آفات مصونیت دارند و میتوان از شاخ و برگهای این گیاهان برای از بین بردن آفات دیگر گیاهان استفاده نمود.مثلا رایحه گیاه دارویی اسطوخودوس فراری دهنده خیلی از جانواران و حتی آفات در مزارع است که با کاشت این گیاه در کنار دیگر محصولات از حمله خیلی از آفات و جانوران جونده به مزارع جلوگیری نمود.

در این قسمت با مطالعه بر روی گیاهانی مثل گزنه که بصورت خودرو در طبیعت میروید و درختان عرعر،گردو میتوان یک سم ارگانیک ساده و ارزان بدست آورد که نه تنها صرفه اقتصادی داشته باشد بلکه به محیط زیست نیز صدمه ای وارد نکند و با تجزیه ساده مواد به چرخه مواد آلی خاک بازگشت میابد.

البته باید در نظر داشت این روش بطور گسترده در اکثر گیاهان تیمار و آزمایش نشده است تا بتوان نتیجه کلی از مزایا و معایب این سم برداشت نمود.ولی آنچه که بر روی برخی گلهای زینتی استفاده شده است نتیجه مطلوبی در برداشته است.

قبلا از استفاده این سم حتما این نکته را در نظر داشته باشید که تا کنون از هیچگونه سم شیمیایی بر روی گیاه استفاده نکرده اید و هنگام استفاده یک قسمت کوچک از گیاه را بعنوان تست انتخاب و آزمایش نمایید بعد از چند روز در صورت عدم بروز علائمی مانند گیاه سوزی میتوانید بر روی تمامی گیاه استفاده نمایید این سم را در سه دوره یک هفته،دوهفته و سه هفته ای استفاده نمیایید.

طرز تهیه:

گیاهان کاربردی:گیاه گزنه،ساقه و برگ جوان همان ساله از درخت عرعر و گردو.

یک بطری درب پهن یک لیتری از آب،

دو ظرف جداگانه برای جوشاندن،

دو لیتر آب.

ابتدا یک ساقه تقریبا یک متری پُر از برگ گزنه را به همراه ساقه بریده و دربطری آب جا میدهیم و در بطری را به مدت یک هفته در مکانی گرم دور از آفتاب نگه میداریم سپس ساقه و برگهای گیاه عرعر را در ظرف قرار داده یک لیتر آب ریخته در اجاق به مدت نیم ساعت بجوش می آوریم و در ظرف جدا ساقه و برگ درخت گرد به همراه یک لیتر آب بجوش می آوریم این جوشانده ها باید سرد شوند سپس این جوشانده خنک شده با محلول آب گزنه ای که یک هفته قبل آماده شده مخلوط میکنیم و در ظرف سمپاش ریخته بر روی گیاه میپاشیم این محلول را بعداز غروب آفتاب و  زمان خنکی هوا استفاده کنید.

نکته:محلول گزنه نباید بیش از دو هفته بماند زیرا اثر سمی خود را از دست داده و تبدیل به کود ازت دار با دیگر مواد مغذی میشود و شما به عنوان کود یک به چهار با آب مخلوط کرده و به پای گیاه بریزید.

آشنایی با درخت عرعر

درخت عرعر به زبانهای مختلف نامهای دیگری دارد دیگر نام‌های این گیاه «اَروج»، «شجرهاﷲ» و «شجرهالسماء» می‌باشند. به زبان تُرکی اوجا آیلان و در گویش گیلکی به آن کول‌دارگویند یکی از درختان بومی مناطقی ازچین است که درسالهای اخیر در شهرها و پارکها کاشته شده است بذر این درخت توسط باد در اطراف وپاشیده میشود و در صورت مساعد بودن شرایط رشد بصورت رشد میکند برای جوانه زدن بذرها باید خاکی کاملا مرطوب باشد و بعداز رشد سال اول از سال بعد به کم آبی تحمل دارد این گیاه اخیرا بعنوان گیاه هرز شناخته شده که درمناطق شهری بسیار حساسیتزاست و درمحیط جنگلی با رشد و تکثیر سریع به عنوان انگل مانع رشد دیگر گونه های بومی جنگل میشود.

آشنایی با گیاه گزنه

به تُرکی به نامهای گیجیت‌کن یا جوشجوش یا دیل‌یاندیران در محلات مختلف نامیده میشود گَزَنِه نام علمی Urtica نام سردهای از تیرهٔ گزنه‌ایان است. گیاهی علفی و پایا با ساقه‌ای منشعب است. ساقه آن راست و چهارگوش بوده و برگ‌های آن پوشیده از کرک‌های گزنده‌ای است.

پراکنش جغرافیایی

در ایران در ییلاقات اطراف تهران، شمیرانات و در کرج در دامنه‌های البرز،زنجان، کندوان، پل زنگوله، در مناطق شمالی در مازندران و گیلان درهرزویل و جنگل نودی، عمارلو و ماکو، راه کبوتر چاک به زردچیان، رودبار، آستارا، بندرگز و در آذربایجان در دامنه‌های سهند، همچنین در دامنه‌های کوه‌های قافلانکو و بزگوش شهرستان مراغه و میانه، زنقاب، دیلمان وارسباران، لرستان (در کنار رودخانه کشکان) و استان همدان دامنه های کوه الوند و منطقه سرمشهد کازرون و فراشبند و کوه‌های اشکان ممسنی در استان فارس و منطقه ساردوئیه در استان کرمان به طور خودرو دیده می‌شود؛ و در مشهد در روستای زشک این گیاه را به نام محلی (سوگوزو) می‌شناسند. در منطقه استان گلستان هم نیز مشاهده شده‌است.

خواص دارویی

مداوای مجاری ادرار (پروستات)، درمان دستگاه تنفسی، کاتاره معده، ضد قند خون، افزایش دهنده گلبول‌های قرمز خون. صرف نظر از جنبه‌های خوراکی که به صورت پخته همانند اسفناج خورده می‌شود و سرشار از مواد معدنی و مغذی است این گیاه حاوی ماده‌ای به نام سکرتین است که بهترین عامل جهت تحریک و به کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا است. خاصیت مهم دیگر آن کمک به ساخته شدن گلبول‌های سرخ و در نتیجه تنفس مناسب سلول‌های بدن است.

گزنه ضد اسهال است، به ویژه در اسهال‌های خطرناک که در هنگام شیوع وبا پیدا می‌شود به کار می‌رود. خونروش‌ها (خون روش بینی، سینه و انواع دیگر) و خلط‌های ناراحت‌کننده (در سرماخوردگی و گرفتگی مجاری تنفسی) را آرام می‌کند.مقوی است و به مادران شیرده جهت زیاد شدن شیر کمک می‌کند و عادت ماهانه زنان را تنظیم می‌نماید و یا چنان تأثیری دارد که اگر قاعدگی به طور غیرطبیعی قطع شود، مجدداً آن را برقرار می‌کند. خون را تصفیه کرده و ضد کرم است. استعمال خارجی آن در موارد رماتیسم موفقیت‌آمیز بوده است. قرقره دهان با فراورده دارویی این گیاه یک ماده ضروری جهت ضدعفونی دهان، رفع ورم و جراحات لثه و مداوای آنژین به شمار می‌رود، لوسیون و کمپرس‌های گزنه در مراقبت‌های زیبایی مانند تمیز کردن پوست، از بین بردن آکنه، اگزما و جلوگیری از ریزش موی سر به کار می‌رود.

برطبق مطالعات وسیع و منابع علمی موجود خاصیت ضدالتهابی گیاه گزنه ثابت شده‌است. ترکیبات فنولی و کافئیک اسید موجود در مواد مترشحه برگ گزنه قادر به مهار سنتز اسید آراشیدونیک و متابولیت‌هایش می‌باشد. اسید فنولیک سنتز لکوترین B4 را نیز مهار می‌کند. امروزه خواص ضد آلرژی گیاه گزنه ثابت شده‌است. به گونه‌ای که این گیاه اثر مهاری بر آنزیم‌های لیپواکسیژنازو سیکلواکسیژناز دارد. این دو آنزیم مسئول تبدیل اسید آراشیدونیک به پروستا گلاندینها و لکوترینها می‌باشد. استفاده از این گیاه در رینیت آلرژیک بسیار مؤثر بوده‌است.

بنابر نتایج تحقیقات دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گزنه به علت دارا بودن ترکیبات آنتی هیستامین و ضدالتهابی داروی طبیعی برای بیماری اگزما است. از طرف دیگر پژوهش‌های متخصصان میکروبیولوژی نشان می‌دهد که گیاهان وحشی مانند گزنه به دلیل آنکه در شرایط سخت رشد می‌کنند، انرژی بسیار زیادی دارند. ارتعاشات درون سلولی بدن یک انسان سالم ۷۰ مگاهرتز است. این ارتعاشات در سلول‌های یک بافت سرطانی به ۴۰ مگاهرتز کاهش پیدا می‌کند. زمانی که ارتعاشات به زیر ۴۰ مگا هرتز سقوط می‌کند، سلول کم‌کم می‌میرد. سلول‌های گوشت مرغ پخته و همبرگر ارتعاشاتی بین ۳ تا ۵ مگا هرتز دارند، در حالی که سبزیجات تازه و جوانه گندم برگ کاهو ۷۰ مگاهرتز ارتعاشات دارند. گیاهان وحشی مانند گزنه انرژی بسیار زیادی دارند؛ زیرا در شرایط سخت رشد می‌کند

قسمت‌های مورد استفاده

برگ‌ها، سرشاخه‌های گلدار و ریشه گزنه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخیراً حلقه‌های پپتیدی‌ای از عرق گزنه جداسازی شده‌است که نام اختصاری گزلین دارند (ترکیبی از گزنه+انسولین) این حلقه‌ها که اثر ضد دیابت را به آن‌ها نسبت می‌دهند قادرند با روی هم قرار گرفتن ایجاد منفذ (pore) نموده و گلوکز را به درون سلول انتقال دهند. تحقیق فوق در دانشگاه‌های تهران و تورنتو کانادا صورت پذیرفته است.

* استفاده در مراسم چهارشنبه سوری در گیلان به صورت مخلوط با ترش تره در کنار ماهی سفید به عنوان غذای مخصوص چهارشنبه سوری استفاده می شود. در منطقه گسکرات طاهرگوراب در استان گیلان پودر خشک شده آن به‌صورت مخلوط با حلوای سنتی برنجی مصرف می شود.دمنوش گزنه در سراسر استان گیلان همواره به عنوان کاهنده چربی و قند خون  از سالیان گذشته بسیار مورد مصرف قرار داشته است.

ساقه و برگ‌های گزنه به دلیل تیغ‌های سوزن مانند بسیار و خاصیت اسیدی که مانند اره عمل می‌کند در صورت برخورد به پوست بدن سبب گزش پوست و واکنش التهابی پوست شامل تورم، اریتم و خارش می‌شود، برخورد زیاد با این گیاه می‌تواند موجب تب شود. به صورت سنتی برای درمان آن از مالیدن گیاه پلم با نام علمی Sium sisarum استفاده می‌شود. در مازندران اغلب این دو گیاه با هم دیده می‌شوند.